7 mitów na temat pracy detektywów

Zarówno literatura jak i kinematografia owiały pracę detektywa mgłą tajemnicy i wykreowały wiele mitów, które nie pasują do faktycznego obrazu tego, co robi na co dzień. Choć agent przedstawiany jest jako geniusz i superbohater, co schlebia pracownikom biur detektywistycznych, przedstawienia te nierzadko bywają przyczyną nieporozumień w kontaktach z klientami. W związku z tym postanowiliśmy rozwiać kilka najpopularniejszych mitów, prześladujących wyobraźnię naszych zleceniodawców. Zapraszamy do lektury.

Detektyw jest ponad prawem

Chyba najpowszechniejszy z mitów. Każda legalnie działająca  agencja detektywistyczna, musi przestrzegać przepisów. Żaden szanujący swoją pracę detektyw nie zrobi niczego zabronionego literą prawa. Kiedy przychodzi do nas klient i wyraźnie oczekuje od nas np. zainstalowania podsłuchu w prywatnej posiadłości – musimy odmówić. Podobnie jest w przypadku kontroli korespondencji, czy stosowania prowokacji, takich jak testowanie wierności. Tego typu działania to raczej domena pełnych zwrotów akcji filmów fabularnych i paradokumentalnych seriali obyczajowych. Nie znaczy to jednak, że detektyw nie potrafi zbierać informacji. Wręcz przeciwnie. Umiejętność niekonwencjonalnego i skutecznego zdobywania wiedzy to sama esencja pracy detektywa. I nie musi łamać w tym celu przepisów. Naprawdę.

Detektyw to były pracownik służb mundurowych

Wbrew powszechnym przekonaniom, detektyw nie musi mieć za sobą przeszłości w żadnych służbach mundurowych. O wymaganiach, jakie stawia się przed kandydatem na detektywa pisaliśmy w ostatnim wpisie. Nie ma tam słowa o konieczności odbycia służby mundurowej, a nawet wojskowej. Nie zmienia to jednak faktu, że wielu detektywów ma mundurową przeszłość, która doskonale przygotowuje do wielu detektywistycznych zadań.

Detektyw to dziwak

No cóż, wielu papierowych detektywów jest wykreowana w ten sposób. Są to ludzie z obsesjami (nerwica natręctw u detektywa Monka), wykluczeni społecznie, na swój sposób genialni, jednak o wielu ograniczeniach społecznych (autystyczny Sherlock Holmes). Bohaterowie fikcyjni muszą się wyróżniać, żeby trafić do głodnego rozrywki odbiorcy. Prawdziwy detektyw nie powinien się wyróżniać. Z tego powodu nie nosi charakterystycznego płaszcza, ani skarpetek w ciapki. Stara się być możliwie jak najmniej zapamiętywalny, zwykły. W normalnym życiu to zaś zwykły człowiek, taki jak każdy. Ma swoje wady, zalety, mocne i słabe strony.

Praca detektywa jest pełna emocji!

Nie jest to do końca mit. Praca detektywa jest satysfakcjonująca, pełna emocji i wyzwań. Jednak nie w sposób, w jaki wyobraża to sobie większość ludzi. Zamiast pościgów, spektakularnych zwrotów akcji oraz negocjacji z porywaczami (choć i to się zdarza), częściej nasza praca sprowadza się do obserwacji, niekiedy nudnego zdobywania kolejnych kawałków układanki i wyciągania wniosków. To daje wiele emocji, jednak nie zawsze stanowi dobry materiał na film.

Detektyw zawsze nosi przy sobie broń

Ponieważ rzadko pojawia się konieczność obrony własnej (dobry detektyw nigdy nie jest przyłapywany na śledzeniu czy zbieraniu materiałów dowodowych), większość detektywów nie posiada nawet licencji na broń. Od umiejętności posługiwania się pistoletem, znacznie ważniejsza jest spostrzegawczość i niekonwencjonalne myślenie.

Niewielu ludzi stać na usługi detektywistyczne

W naszej pracy świadczymy usługi dla różnych ludzi. Nie zawsze są do biznesmeni, politycy i gwiazdy showbiznesu. Najczęściej wykonywane przez nas zlecenia dotyczą pozyskiwania dowodów niewierności, które świadczymy dla osób prywatnych, zarabiających zupełnie normalne pieniądze. Nie istnieje żaden sensowny powód, dla którego mielibyśmy odmawiać osobom o mniej zasobnym portfelu. Wystarczy spojrzeć na cennik usług detektywistycznych, by przekonać się, że każdy, kto jest w potrzebie, może liczyć na naszą pomoc.

Detektyw zawsze działa w pojedynkę

To kolejny mit zbudowany na serialach i literaturze. W rzeczywistości skuteczny detektyw nie jest samotnym wilkiem, zawsze ma do dyspozycji ludzi, mogących pomóc mu realizować powierzone zadania. Wśród nich znajdują się nie tylko detektywi, ale także prawnicy, którzy przygotowują zebrany przez detektywa materiał dowodowy, a nawet psychologowie, lepiej predestynowani do przekazywania (czasem trudnych) wieści zleceniodawcom. Na sukces często składają się skoordynowane działania wielu osób.

Warto wiedzieć czego można oczekiwać od prywatnego detektywa nim zleci się mu pracę. Pozwoli to uniknąć wielu nieporozumień. Jeśli zastanawiasz się, czy w Twoim problemie może pomóc detektyw, zapraszamy do kontaktu. Zapewniamy dyskrecję. Nigdy nie pobieramy opłat za konsultację. Możesz na nas polegać.