porwania dla okupu

W porwaniach dla okupu specjalizują się głównie zorganizowane grupy przestępcze, które potocznie nazywamy gangami. Porywacze niewolą człowieka i przetrzymują go w ukrytym miejscu, następnie szantażują jego bliskich celem pozyskania korzyści materialnych, które określa się mianem okupu. Niektórzy znawcy uważają tego typu procedery przestępcze za swoistą formę terroryzmu. Rzeczywiście czynności takie zasadzają się na podobnych regułach. Chodzi mianowicie o wytworzenie atmosfery strachu – metodą działania jest zastraszanie. Poprzez nie gangsterzy wywierają presję na wcześniej wytypowanych ludziach, mając zamiar osiągnąć określony cel. Niektóre sprawy – ze względu na osobę ofiary bądź jej rodziny – nagłaśniane są przez media. 

Kto dokonuje porwań dla okupu?

Porywający dla okupu tworzą najczęściej dobrze zorganizowaną grupę przestępczą, którą kieruje szef. Działają bezwzględnie, racjonalnie i zanim przystąpią do działań (w tym wypadku uprowadzenia osoby) czynią długie przygotowania, w tym rozpoznanie osobowe oraz terenowe. Możemy także mówić o pewnych prawidłowościach w przypadku ich modelu działania. Wskazują na to statystyki. Większość uprowadzeń odbywa się w drodze powrotnej ofiary z pracy bądź szkoły, w pewnym oddaleniu od miejsca zamieszkania. Ma to miejsce w godzinach, kiedy zapada zmrok (zatem zimą odpowiednio wcześniej). Najczęściej porwań dokonuje się w większych miastach, w których gromadzi się duży kapitał.

Istnieją osoby, które są szczególnie narażone na ta, by stać się ofiarą porywaczy. Przede wszystkim są to ludzie bogaci bądź spokrewnieni z majętnymi osobistościami; przykładowo gangi nierzadko kontaktują się z rodzicami ofiary. Życie więzionego staje się niejako kartą przetargową. Porywacze z reguły wyznaczają termin przekazania pieniędzy bądź różnego rodzaju kosztowności, przy okazji przekazując groźby dotyczące porwanego – czyli co się stanie, jeśli bliscy nie spełnią w narzuconym czasie żądań przestępców. 

Porwanie dla okupu a praca detektywa

W kontakcie z nimi należy zachować ostrożność i nie działać pochopnie, ważą się przecież losy bliskiej osoby. Oczywiście trzeba się zwrócić do policji oraz określonych służb. Od kilku lat przy Policji funkcjonuje Centrum do Spraw Uprowadzeń. Pomocni okazują się również detektywi rekrutujący się z uznanych agencji detektywistycznych, którzy w toku nabytych doświadczeń potrafią sprawnie działać w sytuacjach stresowych.

Zobacz cennik