Kiedy warto zwrócić się do detektywa, a kiedy do policji?

W wielu trudnych sprawach nie możemy liczyć na pomoc policji oraz innych państwowych organów, ponieważ mają one braki kadrowe, a sprawy ciągną się bardzo długo. Osoby, które nie mogą sobie pozwolić na tak długie rozwiązywanie sprawy, najczęściej decydują się na wynajęcie detektywa, który na własną rękę będzie się starał rozwikłać sprawę swoich klientów.

Sprawy w których policja nie pomoże

Choć zakres spraw, którymi zajmuje się policja, jest bardzo szeroki, są takie, przy których na pewno nie będziemy mogli liczyć na jej wsparcie.
Dotyczą one między innymi niuansów relacji interpersonalnych, takich jak:

Są to również wszelkie kwestie związane z wierzytelnościami:

Współpraca detektywów i policji

Istnieją sprawy, które ze względu na ich wagę, w pierwszej kolejności powinno zgłaszać się na policję. Np. w przypadku zaginięcia osoby, rozpoczęcie poszukiwań na własną rękę lub tylko z pomocą prywatnych detektywów, bez powiadomienia służb policyjnych, może nawet podlegać karze. Niemniej jednak ‘legalne’ wsparcie biura detektywistycznego potrafi znacznie przyspieszyć działania policji. Podobnie jest w przypadku kradzieży mienia. Ze względu na natłok spraw o wyższym priorytecie i braki kadrowe, policja w takich przypadkach często podejmuje jedynie podstawowe czynności. Z kolei detektyw, któremu za to płacimy, poświęca całą uwagę tylko naszemu problemowi.

Przestępstwa takie jak nękanie, stalking czy mobbing również powinny być zgłaszane policji. Praktyka pokazuje jednak, że w konieczność udowodnienia winy osoby prześladujące, często leży w takich przypadkach po stronie samego poszkodowanego. Kiedy więc stan psychiczny lub wiedza nie pozwala na skuteczne działanie, a policja nie oferuje szczególnej pomocy, lepiej jest zgłosić się do prywatnych detektywów, którzy mimo ograniczeń dotyczących zbierania dowodów, pomagają w tym bardzo skutecznie.
Kiedy występuje mieszanie się kompetencji, policja i detektywi starają się zwykle działać tak, by się nawzajem uzupełniać, nie przeszkadzać sobie, ani nie dublować pracy. Dlatego też warto zdecydować się na detektywa, który ma doświadczenie w kontaktach ze stróżami prawami.