Jakich informacji może dostarczyć odzyskiwanie danych z urządzeń elektronicznych?

Odzyskiwanie danych z komputerów, smartfonów czy dysków zewnętrznych to skomplikowany i czasochłonny proces, którzy może jednak przynieść Ci wiele korzyści i bezcennych informacji. Z procedury tej chętnie korzystają zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby prywatne – w obu przypadkach przyczyną są najczęściej podejrzenia o zatajenie informacji czy celowe działanie na niekorzyść danej osoby. Jakiej wiedzy może dostarczyć Ci kompletny proces odzyskiwania danych,  przeprowadzony przez doświadczoną agencję detektywistyczną?

Na czym polega odzyskiwanie danych?

Odzyskiwanie danych to proces, w którym wiedza z gałęzi IT łączy się z informatyką śledczą. Działaniami, mającymi na celu przywrócenie utraconych informacji, zajmuje się wiele firm informatycznych – należy jednak pamiętać, iż celem ich pracy jest najczęściej odzyskanie przypadkowo utraconych plików. Dzieje się tak najczęściej w wyniku awarii systemu komputerowego lub uszkodzenia mechanicznego, mającego wpływ na stan danego nośnika informacji. W przypadku informatyki śledczej, prowadzonej przez doświadczoną agencję detektywistyczną, działania te najczęściej są skupione na celowo usuniętych plikach.

Nie wszyscy jednak wiedzą, że do fizycznego wymazania pliku nie wystarczy jedynie cyfrowo skasować go z danego urządzenia. Dana przestrzeń dyskowa musi zostać nadpisana przez kolejne pliki – dopóki tak się nie stanie, szansa na odzyskanie skasowanych plików jest dość wysoka.

Kiedy warto rozważyć zlecenie procedury odzyskiwania danych?

Podjęcie decyzji o zgłoszeniu się do agencji detektywistycznej jest oczywiście kwestią indywidualną – wyłącznie my sami możemy rozpoznać sytuację, w której warto sprawdzić wiarygodność i prawdomówność drugiej osoby warto sprawdzić wiarygodność i prawdomówność drugiej osoby. Zarówno w biznesie, jak i w życiu prywatnym, warto jednak wypatrywać uniwersalnych symptomów, które mogą świadczyć o nieuczciwości naszego partnera, członka rodziny czy współpracownika.

Odzyskiwanie danych z telefonu bądź komputera pracownika

Na działanie to powinni się zdecydować szczególnie ci przedsiębiorcy, którzy podejrzewają swoich podwładnych o celowe działanie na szkodę firmy bądź szpiegostwo przemysłowe. Do szczególnie budzących wątpliwości symptomów z pewnością należą m.in.:

 • niedawne konflikty z przełożonym bądź współpracownikami,
 • nagłe odejście z pracy,
 • podejrzane działania konkurencji, odzwierciedlające Twoją ofertę,
 • znaczący odpływ klientów.

Analiza informacji ze sprzętu elektronicznego małżonka/partnera

Najczęściej padającym oskarżeniem (chociaż nie jedynym) jest zdrada partnera – należy jednak mieć na uwadze inne, choć wcale nie mniej niepokojące możliwości, takie jak hazard czy problemy z prawem. Warto rozważyć odzyskiwanie danych z telefonu małżonka lub partnera, jeśli zauważyłeś zjawiska, takie jak:

 • zmianę PIN,
 • usunięcie odcisku swojego palca z blokady urządzenia,
 • głuche telefony,
 • połączenia, których nie ma w rejestrze urządzenia.

Odzyskiwanie danych – oczekiwane rezultaty

Możliwości odzyskania danych różnią się dla poszczególnych urządzeń elektronicznych. Ostateczne wyniki podjętych działań zależą od wielu rozmaitych czynników, takich jak m.in. stan techniczny sprzętu czy działania poprzedniego użytkownika, mające na celu utajnienie wykonywanych akcji. W sprzyjających okolicznościach, zlecający może liczyć na uzyskanie znacznej ilości istotnych informacji, takich jak:

 • lista połączeń,
 • spis kontaktów,
 • wysłane i odebrane wiadomości SMS oraz e-mail,
 • dane z wykorzystywanych aplikacji,
 • wykonane i zapisane zdjęcia,
 • analiza historii przeglądarki internetowej,
 • odzyskanie informacji na temat niedawno usuniętych plików.

Odzyskiwanie danych to zaawansowany proces. Jego niestaranne wykonanie może zaprzepaścić szanse na uzyskanie oczekiwanych rezultatów. Decydując się na przeprowadzenie takiej operacji, postaw na sprawdzoną agencję detektywistyczną. Nasi specjaliści w zakresie informatyki śledczej podejmą wszelkich starań w celu wydobycia z urządzenia jak największej liczby informacji, a cały proces zostanie udokumentowany przy pomocy odpowiednich not. Zaufaj wiedzy oraz praktyce ekspertów w swojej dziedzinie i skontaktuj się z agencją Detektywi PL!